Ekomiał
- Strona:
- 1
Ekomiał (miał węglowy) - tańsza alternatywa dla ekogroszku
Kotły retortowe o wysokiej sprawności stanowią poważną część źródeł ciepła w polskich domach. Odznaczają się mniejszą ilością emitowanych zanieczyszczeń niż piece, w których spala się węgiel i drewno. Ceny ekogroszku sprawiają, że część klientów szuka tańszej i równie efektywnej alternatywy. Ekomiał to paliwo, które powstaje w czasie produkcji ekogroszku. Jest tańsze i wcale nie gorsze. Co to jest ekomiał?
Miał węglowy (Ekomiał) - co to jest ekomiał?
Miał węglowy (ekomiał) to stałe paliwo, powstające jako produkt uboczny w czasie wytwarzania ekogroszku. Kiedy węgiel grubszej frakcji jest kruszony, powstaje odpad w postaci proszku, który posiada wciąż dobre właściwości kaloryczne. Dodatkowo ekomiał jest poddany procesowi odsiania podziarna od pyłów. Ekomiał jest wprawdzie nieco mniej kaloryczny od ekogroszku, ale rekompensuje to jego niższa cena. Skład chemiczny ekomiału jest bardzo podobny do ekogroszku.
Ekomiałco to jest? To pytanie zadają sobie użytkownicy kotłów na paliwo stałe, którzy poszukują alternatywy dla węgla i ekogroszku. Ekomiał wykorzystywany jako opał, ma dobre właściwości palne ze względu na swoją ziarnistość. Odznacza się mniejszą emisją zanieczyszczeń do środowiska oraz ma niską zawartość popiołu. Z kolei zawartość siarki przeciętnie mieści się między 0,6 a 0,8 procent. Miał węglowy (Ekomiał) jest mniejszy od ekogroszku, jego granulacja waha się w zakresie 0-30 mm.
Ekomiał (miał węglowy) - przeznaczenie i zastosowanie
Ekomiał (miał węglowy) jest tańszą alternatywą dla węgla i ekogroszku, a jednocześnie wciąż odznacza się całkiem dobrymi właściwościami kalorycznymi. Bardzo często znajduje zastosowanie w nieco cieplejszych miesiącach sezonu grzewczego np. wczesną jesienią i wiosną, kiedy trzeba ogrzewać pomieszczenia, ale temperatury na zewnątrz nie są zbyt niskie. Wówczas nie są potrzebne wysokokaloryczne paliwa, takie jak węgiel kostka, węgiel orzech czy ekogroszek.
Ekomiał (miał węglowy) może być podstawowym paliwem stałym do ogrzewania budynków, ale może również być stosowany jako dodatek np. do węgla lub ekogroszku. Drobna frakcja sprawia, że szybciej ulega zapaleniu, przez co może przyspieszyć proces osiągania zadanej temperatury na piecu. Zaletą stosowania ekomiału, o której warto tutaj wspomnieć, jest mniejsza ilość powstającego popiołu, co ma znaczenie w trakcie regularnego serwisowania pieca.
Ekomiał może być wykorzystywany jako opał zarówno przez klientów indywidualnych jak i przez firmy oraz instytucje publiczne, pod warunkiem posiadania odpowiednich kotłów. Kotły na ekomiał są często stosowane w domach jednorodzinnych. Ekomiał może być również skutecznym paliwem stałym do ogrzewania warsztatu lub małego zakładu czy pracowni. Dzięki zautomatyzowanym kotłom można utrzymać stałą temperaturę i zapewnić komfort termiczny pracownikom. Ogrzewanie ekomiałem jest możliwe również w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urzędy, świetlice wiejskie, kościoły, itp. We wszystkich tych przypadkach ważna jest jednak klasa pieca, który służy jako źródło ciepła. Obecnie dostępne w sprzedaży są najnowsze piece klasy 5.
W jakich piecach można palić miał węglowy i ekomiał?
Miał węglowy może być podstawą ogrzewania, ale ekomiał można również stosować w formie domieszki do innych paliw stałych. W pierwszym przypadku ekomiał można spalać jedynie w specjalnych, przystosowanych do tego kotłach retortowych z podajnikiem.
Piece na ekomiał są zautomatyzowane, od użytkownika zależy jedynie ustawienie odpowiednich parametrów spalania. Obsługa takiego kotła polega na uzupełnianiu zasobnika, monitorowaniu jego pracy oraz systematycznym czyszczeniu i opróżnianiu popiołu. Trzeba podkreślić, że kotły z podajnikiem to urządzenia o wysokiej sprawności, co oznacza, że maksymalnie duża ilość energii cieplnej jest odzyskana i przeznaczona do zasilania obwodu centralnego ogrzewania. Mówiąc wprost - “ciepło nie idzie w komin”.
Kotły na ekomiał spełniają określone normy emisji i sprawności. Jedną z europejskich norm jest PN-EN 303-5, która określa wartości emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Zalicza się do nich tlenek węgla, substancje smoliste i pyły. Normy wprowadzono w celu zwiększenia bezpieczeństwa kotłów i zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko. Warto pamiętać, że rozmiar i moc kotła powinna być dopasowana do ogrzewanego metrażu. W przeciwnym razie można mieć problem z dogrzaniem całej kubatury.
Ekomiał workowany - transport i pakowanie
Ekomiał workowany to popularny sposób dostarczania paliwa do klienta. Ekomiał jest przywożony w workach na palecie, które następnie łatwo można przenieść w miejsce składowania. Ekomiał w workach pozwala również utrzymać porządek w otoczeniu domu. Warto zauważyć, że ekomiał workowany jest również zabezpieczony przed działaniem wilgoci.
Miał węglowy workowany jest pakowany w workach o wadze 25kg. Przenosząc lub transportując ekomiał, należy pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowiu, dlatego należy unikać nagłego podnoszenia worków. Wskazane jest stosowanie wózków lub innych narzędzi do transportowania ekomiału z miejsca przechowywania do kotłowni. Jeśli do przeniesienia jest większa partia paliwa, w miarę możliwości należy ją podzielić na mniejsze ilości.
Gdzie i jak kupić Ekomiał?
Workowany miał węglowy jest dostępny w składach stacjonarnych, ale coraz popularniejszą formą zakupów jest sprzedaż internetowa. Daje ona możliwość dokładnego wyboru produktu w oparciu o dokładny opis na stronie. Warto sprawdzić wszystkie dane i parametry ekomiału, aby dostosować go do potrzeb i możliwości. Przed zakupem można zapoznać się również z opiniami innych użytkowników.
Ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy szukają oszczędności jest zakup paliwa z dostawą gratis. Ekomiał wysokiej jakości można kupić online z darmową dostawą u sprawdzonego dostawcy Semeniuk.
Jak trafia do klienta? Ekomiał jest dostarczany na terenie całego kraju przez firmy kurierskie, specjalnymi samochodami z windą oraz wózkami paletowymi. Jest to transport wygodny i bezpieczny, umożliwiający dostawę bezpośrednio do klienta, jak najbliżej miejsca przechowywania paliwa. Kierowca rozładowuje paletę we wskazanym miejscu. Dostawa jest darmowa z wyjątkiem płatności za pobraniem, wtedy naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 25 złotych.
W firmie Semeniuk, klienci mogą płacić tradycyjnym przelewem na konto, przy odbiorze, bankową kartą płatniczą lub też za pomocą płatności elektronicznej blik.