Pellet
- Strona:
- 1
Pellet opałowy z dostawą gratis - sklep internetowy Semeniuk
Pellet opałowy jest ekologicznym i wysokokalorycznym paliwem wykonanym z biomasy. Ma postać niewielkiego granulatu i doskonale nadaje się do palenia w piecach, kominkach i kotłach. Wykorzystywany jest zarówno do opalania obiektów prywatnych, jak i przemysłowych, komercyjnych czy usługowych.
Sklep internetowy Semeniuk oferuje pellety różnego typu i o różnej granulacji, w workach o różnej wadze (15, 18 lub 20kg). W asortymencie mamy m.in. pellet drzewny, z łuski słonecznika, z gryki oraz ze słomy.
Nasz sklep online to nie tylko szeroki asortyment, ale również doskonałe ceny. Oferujemy pellet z dostawą gratis i gwarantujemy szybki termin realizacji zamówień na terenie całej Polski.
Co to jest Pellet?
Pellet jest wydajnym, kalorycznym, a przy tym ekologicznym źródłem energii. To opał wykonany ze sprasowanej biomasy — najczęściej z odpadów drzewnych i rolnych — trocin, wiórów, łuski gryki lub słonecznik, a także ze słomy.
Prasowanie pod wysokim ciśnieniem sprawia, że pellety opałowe są zwarte i zbite. Jednocześnie jednolity kształt i wielkość pozwala na ich precyzyjne dozowanie, łatwe składowanie, transport i załadunek do pieca czy kotła. Zwarta struktura przy niewielkich rozmiarach przekłada się także na efektywniejsze spalanie i wysoką gęstość energetyczną.
Atutem pelletu jest także ekologiczność. To opał niskoemisyjny, generujący znacznie mniej szkodliwych substancji niż spalanie węgla i innych paliw. Jego spalanie generuje niewielkie ilości popiołu i dwutlenku węgla. Ma to ogromne znaczenie w kontekście obecnej polityki ekologicznej związanej m.in. z eliminacją wysokoemisyjnych pieców i kotłów.
Co więcej, pellet uznawany jest za paliwo odnawialne, ponieważ produkowany jest z odnawialnych materiałów — biomasy. Podkreślić trzeba również, że do jego produkcji wykorzystuje się odpady, często takie, dla których nie ma alternatywnych zastosowań. Produkcja pelletu opałowego pozwala zatem na pełniejsze, efektywniejsze wykorzystanie surowców i eliminuje problemy związane z utylizacją czy składowaniem odpadów.
Pellety — rodzaje i ich charakterystyka
Pellety opałowe dzielą się na kilka typów w zależności od tego, z czego zostały wykonane. Wszystkie produkuje się z odpadów — najczęściej biomasy z drewna, ale również z odpadów rolnych, takich jak łuski gryki i słonecznika czy słoma. Trwają również badania nad pelletami z alg morskich, a także z odpadów przemysłowych.
Wybór surowca na pellet opałowy przekłada się na odmienne właściwości — m.in. inną kaloryczność i parametry spalania.
Podział na rodzaje pelletów dotyczy także granulacji. Średnica materiału wynosi od 6 do 12 mm. Cieńszy pellet (6-8 mm średnicy) sprawdza się w mniejszych urządzeniach grzewczych — jest odpowiedni do większości domowych pieców i kotłów. Pellet o większej granulacji stosowany jest natomiast w dużych kotłach i piecach przemysłowych.
Pellet drzewny
Pellety drzewne wykonuje się z resztek drzewnych prasowanych pod wysokim ciśnieniem.
Co istotne, wyróżniamy różne rodzaje pelletu drzewnego w zależności od zastosowanych gatunków drewna. Opał ten wykonuje się więc z drzew liściastych (pellet liściasty) lub iglastych (pellet iglasty). Warto przy tym zauważyć, że dostępne są pellety drzewne z rodzimych gatunków drzew, ale również z drewna egzotycznego.
Zaletą pelletu drzewnego jest wysoka dostępność właściwie przez cały rok, efektywność energetyczna i czystość przy spalaniu (niewielka produkcja popiołu i niska emisyjność szkodliwych substancji lotnych).
Z tego względu pellety drzewne są najpopularniejszym rodzajem pelletu nie tylko do użytku domowego, ale również w halach przemysłowych, a nawet elektrociepłowniach.
Pellet z łuski słonecznika
Pellet z łuski słonecznika (pellet słonecznikowy) to świetna alternatywa dla pelletów drzewnych. Wyróżnia się bowiem wysoką wartością energetyczną i czystością.
Ten rodzaj opału nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie brudzi. Zawartość wilgoci poniżej 10% i popiołu poniżej 1% sprawia też, że zapewnia wyjątkowo czyste spalanie i znacząco ogranicza konieczność czyszczenia kotłów.
Dużym atutem jest produkcja z odpadów, które w zasadzie nie mają alternatywnych zastosowań. Dzięki temu pellet z łuski słonecznika pozwala na efektywniejsze wykorzystanie surowców.
Pellet z łuski gryki
Pellet z gryki wytwarzany jest z łusek gryczanych pozyskiwanych w procesie produkcji popularnej kaszy. To w 100% ekologiczny, naturalny surowiec o niskiej wilgotności i minimalnej zawartości popiołu (poniżej 2%).
Pellety gryczane również cechują się doskonałą wartością energetyczną i czystością spalania. Są świetną alternatywą dla pelletu drzewnego czy słonecznikowego.
Podobnie jednak jak słonecznikowe pellety gryczane mogą mieć ograniczoną dostępność. Produkowane są bowiem z surowców sezonowych, pozyskiwanych jedynie w określonym czasie w ciągu roku.
Pellet ze słomy
Pellety ze słomy (pellety słomiane) produkuje się z odpadów po roślinach uprawnych — zbożach, rzepaku i roślinach energetycznych. To efektywne, czyste paliwo o relatywnie wysokiej zawartości czynników lotnych poprawiających efektywność spalania.
Po spaleniu pelletu ze słomy pozostaje wyjątkowo mało popiołu. Bardzo niska jest też emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. To sprawia, że pellet ze słomy jest niezwykle ekologicznym, a przy tym efektywnym paliwem.
Co ciekawe — podobnie jak pellet z łuski słonecznika i gryki — pellet słomiany doskonale sprawdza się jako nawóz lub dodatek do kompostu.
Ceny pelletu – ile kosztuje pellet?
Ceny pelletu na rynku wahają się w zależności od wielu czynników. Liczy się nie tylko stale rosnący popyt związany m.in. z eliminacją tzw. “kopciuchów” i koniecznością przerzucenia się na kotły i piece opalane paliwami ekologicznymi. Na to, ile kosztuje tona pelletu, znacząco wpływają również ceny surowców, produkcji czy transportu.
Warto jednak zauważyć, że cena pelletu w odniesieniu do jego wartości energetycznej wciąż jest bardzo korzystna, szczególnie na tle innych paliw.
Trzeba także pamiętać, że to, ile kosztuje pellet, zależne jest od sezonu. Ceny wzrastają w okresie grzewczym i spadają na wiosnę, kiedy popyt jest mniejszy. Dobrym pomysłem jest więc zakup opału poza okresem grzewczym, kiedy cena pelletu jest zdecydowanie niższa.
W wielu sytuacjach cena pelletu uzależniona jest też od kupowanej ilości. Większe zamówienia wiążą się przeważnie z niższymi kosztami za tonę. Warto zatem z góry przewidywać zapotrzebowanie i kupować pellet na całą zimę.
Istotny może być także koszt dostawy pelletu do odbiorcy. W naszym sklepie online dostępny jest pellet z dostawą gratis. Co istotne, szybko i sprawnie dowozimy opał bezpośrednio pod wskazany adres i to na terenie całego kraju. Dzięki temu podana cena za tonę pelletu jest z góry określona i pełna, nie ma dodatkowych czy ukrytych opłat, które podwyższałyby koszty.
Jak i gdzie kupić pellet?
Szukając najbardziej atrakcyjnych ofert, warto zastanowić się, jak i gdzie kupić pellet.
Opał ten dostępny jest w sklepach stacjonarnych (m.in. dużych marketach budowlanych), jednak jego cena często jest niezwykle wysoka. Konieczność utrzymania placówki i jej pracowników wpływa bowiem na to, ile kosztuje pellet w takich miejscach.
Dlatego lepszym pomysłem jest zakup pelletu w sklepie internetowym Semeniuk. Nasza oferta jest niezwykle atrakcyjna, zapewniamy wyjątkowo niskie ceny, darmowe dostawy i wygodne sposoby płatności.
Zakup pelletu online zapewnia zatem wygodę i oszczędność czasu. Zamówienie można złożyć z dowolnego miejsca z dostępem do internetu i o każdej porze. Płatność można wykonać przelewem, przez system PayU lub za pobraniem. Co ważne, umożliwiamy też płatność ratalną przez bank Credit Agricole lub PeKaO.
Zakupiony przez nasz sklep internetowy pellet opatrzony jest odpowiednimi certyfikatami. To dokumenty poświadczający właściwości opału, ściśle określające normy związane z parametrami spalania, wartością opałową i składem. Certyfikaty są zatem gwarancją wysokiej jakości naszego pelletu.